png gmina      bip      facebook

ułatwienia dostępu
  • awc
  • ligwsi
  • Slid
  • Slid1
  • 09
  • 09
  • 09

Tegoroczne wakacje, które niedawno się rozpoczęły, będą inne niż w poprzednich latach. Pandemia SARS-CoV-19 dotknęła także branżę turystyczną – duża część Polaków urlopy spędzi w kraju wybierając wakacje między innymi nad jeziorami. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszy się Jezioro Dominickie i znajdujące się na jej brzegami Boszkowo-Letnisko i Dominice. Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji przeprowadził kilka modernizacji, głównie w Boszkowie-Letnisku.

Plaża „Pudełkowo”

Na pierwszej plaży przy zjeździe na promenadę utworzono kąpielisko. Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji procedurę uruchomienia kąpieliska rozpoczął już w zeszłym roku. Po spełnieniu wszelkich formalności, w wyniku zapytania ofertowego na zabezpieczenie kąpieliska zdecydowano, iż o bezpieczeństwo na kąpielisku zadba Fundacja DT Sport z Leszna, która jest uprawniona do wykonywania ratownictwa wodnego zgodnie z wytycznymi MSWiA. Pracownicy Fundacji przed sezonem wyznaczyli kąpielisko poprzez wytyczenie liniami i bojkami odpowiednich stref (biała – brodzik, czerwona – dla nieumiejących pływać, żółta – dla umiejących pływać). Ratownicy ze znajdującej się na brzegu wieżyczki oraz z pomostu czuwają nad bezpieczeństwem kąpiących się oraz odpowiadają za uzupełnienie tablicy informacyjnej o pomiary temperatury wody, powietrza i prędkość wiatru.

DSC 0001DSC 0002DSC 0003DSC 0004

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi kąpielisk, przed sezonem Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przeprowadziła badanie wody stwierdzając jej przydatność do kąpieli. Na kąpielisku pojawiły się także nowe przebieralnie, które mamy nadzieję przypadną wczasowiczom do gustu. O możliwości kąpieli lub jej zakazie informuje biała lub czerwona flaga na nowym maszcie.

Problemy z dojazdem do tej plaży oraz „zakorkowaniem” podczas najbardziej upalnych dni zostały częściowo rozwiązane poprzez przeniesienie automatycznego słupka i zablokowanie wjazdu na dziki parking znajdujący się w sąsiedztwie plaży. Wzdłuż drogi prowadzącej od ulicy Dominickiej ustawione zostały zakazy zatrzymywania się po obu stronach drogi. Mamy nadzieję, że wczasowicze dostosują się do nowych zasad i ograniczeń.

DSC 0006DSC 0007DSC 0013

Jeszcze przed sezonem ułożone zostały krawężniki wzdłuż tej części promenady. Ponadto teren pomiędzy promenadą a działkami został częściowo uporządkowany poprzez dowóz ziemi i zasianie trawy. Wszystkie plaże piaszczyste administrowane przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji są na bieżąco porządkowane – zbierane są śmieci oraz usuwane są chwasty. Piasek jest „przeczesywany” przygotowanym do tego sprzętem, tak by wczasowicze mogli wypoczywać na czystej i równej plaży.

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji złożył również wniosek o wycinkę trzciny w celu poszerzenia istniejących zejść do wody przy plaży.

Pozostałe plaże

Przy plaży znajdującej się przy ulicy Dworcowej ustawione zostały jak co roku dwie toalety typy TOI-TOI. Zgodnie z wytycznymi GIS-u, toalety są dezynfekowane. Plaża jest codziennie porządkowana oraz dwa razy w tygodniu równana przygotowanym do tego sprzętem. Warto zaznaczyć, iż w najbliższym czasie na stronie www.wloszakowice.pl pojawi się zaproszenie do złożenia ofert na przygotowanie dokumentacji projektowej nowej plaży, która powstanie w tym właśnie miejscu.

DSC 0008

Plaża zlokalizowana na końcu promenady (przy wyjściu na ulicę Dominicką na granicy Boszkowa-Letniska oraz Dominic) została w tym roku zagospodarowana poprzez dowóz piasku i jej wyrównanie. Ponadto podobnie jak w zeszłym roku ustawiono na niej toaletę typu TOI-TOI, która jest dezynfekowana zgodnie z wytycznymi GIS-u. Zablokowano również wjazd na promenadę poprzez ustawienie zapory drogowej. Plaża również jest na bieżąco równana i porządkowana.

DSC 0009

Plaża przy Osiedlu I w Dominicach cieszy się sporym zainteresowaniem pomimo wąskiego zejścia do wody. W tym roku GOSiR dokończył odgrodzenie części parkingowej od części wypoczynkowej poprzez ustawienie słupków drogowych. Ponadto wjazd został zablokowany pachołkiem drogowym by uniemożliwić wjazd samochodów na plażę. Tu także, jak co roku, ustawiona została jedna toaleta typu TOI-TOI, która jest dezynfekowana zgodnie z wytycznymi GIS-u.

DSC 0011

Ponadto zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego przy wszystkich plażach zostały umieszczone zalecenia dotyczące wypoczynku na plażach.

Ośrodek Żeglarski

Na terenie Ośrodka Żeglarskiego również zaszły pewne zmiany. Niepewna sytuacja związana z epidemią spowodowała wzrost zainteresowania polami kempingowymi. Aktualnie Ośrodek Żeglarski nie przyjmuje już więcej przyczep kempingowych z uwagi na wprowadzone obostrzenia. Klienci ośrodka mają do dyspozycji kuchnię oraz toalety, które zgodnie z wytycznymi dezynfekowane są co godzinę.

Rozpoczęto prace zmierzające do uporządkowania terenu poprzez wydzielenie równych miejsc dla wszystkich wypoczywających. Każda osoba posiadająca przyczepę ma do dyspozycji 72 m2 a ustawienie ma w przyszłości stanowić harmonijną całość ośrodka. Pomiędzy jeziorem a ośrodkiem dosypano nowy piasek poszerzając plażę.

DSC 0012

W trosce o bezpieczeństwo wypoczywających zainstalowano kamery. Nowa instalacja pozwoli lepiej nadzorować ośrodek głównie podczas przerwy w funkcjonowaniu ośrodka.

Brak wydarzeń

Mapa tras rowerowych

bnr

bnr

bnr